  • NMN1.75BK100
NMN1.75BK100
advertisement
Manufacturer No:
NMN1.75BK100
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-NMN1.75BK100
Package:
Datasheet:
NMN1.75BK100
Description:
SLEEVING 1.75" ID POLY 100' BLK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NMN1.75BK100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Material
    Polyamide Monofilament, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -45°C~150°C
  • Series
    Nylon® Multi™
  • Feature
    Chemical Resistant, Vibration Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Sleeving
  • Color
    Black
  • Type Attributes
    Braided
  • Abrasion Protection
    Abrasion and Cut Resistant
  • Liquid Protection
    Gasoline Resistant, Moisture Resistant
  • Environmental Protection
    UV Resistant
  • Length
    100' 30.48m
  • Diameter - Outside
    1.870 (47.50mm)
  • Diameter - Inside
    1.750 (44.45mm)
  • Wall Thickness
    0.060 1.52mm