  • NMC1812X7R473K100TRPF
NMC1812X7R473K100TRPF
advertisement
Manufacturer No:
NMC1812X7R473K100TRPF
HK JDW NO:
10881-NMC1812X7R473K100TRPF
Package:
1812
Description:
47nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 1812
Step5Bar-code shipping tag
NMC1812X7R473K100TRPF
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1812
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    10%
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    47nF
  • Packing Method
    TR, PUNCHED
  • Depth
    3.2mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    X7R
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Height
    1.8mm
  • Length
    4.5mm