  • NMC0402NPO1R2B50TRPF
NMC0402NPO1R2B50TRPF
advertisement
Manufacturer No:
NMC0402NPO1R2B50TRPF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NMC0402NPO1R2B50TRPF
Package:
0402
Description:
1.2pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0402
Quantity:
In Stock : 2784
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NMC0402NPO1R2B50TRPF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.2pF
  • Packing Method
    TR, PUNCHED
  • Depth
    500μm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Positive Tolerance
    8.33%
  • Negative Tolerance
    8.33%
  • Height
    0.6mm
  • Length
    1mm
  • Width
    0.5mm