  • NMC-H0805NPO121J250TRPF
NMC-H0805NPO121J250TRPF
advertisement
Manufacturer No:
NMC-H0805NPO121J250TRPF
HK JDW NO:
10881-NMC-H0805NPO121J250TRPF
Package:
0805
Datasheet:
Description:
120pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
NMC-H0805NPO121J250TRPF
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    5%
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    120pF
  • Packing Method
    TR, PUNCHED
  • Depth
    1.25mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2mm