  • NLSV4T240MUTAG
NLSV4T240MUTAG
advertisement
Manufacturer No:
NLSV4T240MUTAG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NLSV4T240MUTAG
Package:
12-UFQFN
Datasheet:
NLSV4T240MUTAG
Purchasing and Inquiry
NLSV4T240MUTAG Overview
Level translators is integrated into the 12-UFQFN package.Packaged as Tape & Reel (TR).Tri-State, Inverted is used for the output it is configured with.Its translator type is Voltage Level.Surface Mount is the way in which this electronic part is mounted.In this electrical device, the Channel type is Unidirectional.There is -40°C~85°C TA operating temperature.In order to achieve its superior flexibility, 1 circuits are used.As part of the transmission line termination process, there are a total of 12 terminations.Parts that are related to NLSV4T240 can be identified based on its base part number.In order for it to operate, it needs to be powered by a voltage of 1.2V.Level translators is equipped wLevel translatorsh 12 pin count.Level translators is designed wLevel translatorsh 12 pins.There are 4 bits in this electronic part.There is a maximum voltage of 4.5V supported.This device requires a minimum voltage of 900mV.From 0.9V~4.5V, the supply rail of the VCCA is configured.From 0.9V~4.5V, the supply rail of the VCCB is configured.The mount method is Surface Mount.4 is the number of channels.There is a logic IC BUS DRIVER used in the system.In transmission lines, there are 2 terminations, which correspond to the characteristic impedance of the line.This electronic device belongs to the family of 4T.Without external influence, it consumes 4μA of quiescent current.In order to ensure Over Voltage Protection, Power-Off Protection during operation, there are several things to consider.
NLSV4T240MUTAG Features
12-UFQFN package
1 circuits
12 pin count
12 pins
NLSV4T240MUTAG Applications
  • Tablet PCs
  • Handset
  • One Fabrication Site
  • TVs
  • Test Site
  • Extended Product Life Cycle
  • Controlled Baseline
  • Industrial
  • Motor Drives
  • Eliminate slow or noisy input signals
Step5Bar-code shipping tag
NLSV4T240MUTAG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 23 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    12-UFQFN
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Over Voltage Protection, Power-Off Protection
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    12
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Terminal Position
    QUAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NLSV4T240
  • Pin Count
  • Output Type
    Tri-State, Inverted
  • Number of Channels
    4
  • Number of Circuits
    1
  • Max Supply Voltage
    4.5V
  • Min Supply Voltage
    900mV
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    4
  • Propagation Delay
    3 ns
  • Quiescent Current
    4μA
  • Turn On Delay Time
    3.3 ns
  • Family
    4T
  • Logic Function
    Translator
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Logic IC Type
    BUS DRIVER
  • High Level Output Current
    -24mA
  • Channel Type
    Unidirectional
  • Low Level Output Current
    24mA
  • Translator Type
    Voltage Level
  • Voltage - VCCA
    0.9V~4.5V
  • Voltage - VCCB
    0.9V~4.5V
  • Height Seated (Max)
    0.55mm
  • Length
    2mm