  • NKN100JR-73-6R8
NKN100JR-73-6R8
advertisement
Manufacturer No:
NKN100JR-73-6R8
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-NKN100JR-73-6R8
Package:
Axial
Datasheet:
NKN100JR-73-6R8
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NKN100JR-73-6R8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -40°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NKN
  • Size / Dimension
    0.189Diax0.453L 4.80mmx11.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    6.8Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Length
    35mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm