  • NJM2140RB1
NJM2140RB1
advertisement
Manufacturer No:
NJM2140RB1
Manufacturer:
New Japan Radio (NJR)
HK JDW NO:
564-NJM2140RB1
Package:
Datasheet:
Description:
60 dB Instrumentational OP Amps 0.3μA 5V 8 Pins
Quantity:
In Stock : 10
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NJM2140RB1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN BISMUTH
  • Max Operating Temperature
    75°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    1.25V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    2
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL EXTENDED
  • Max Supply Voltage
    14V
  • Min Supply Voltage
    2V
  • Power Dissipation
    320mW
  • Supply Current-Max
    5mA
  • Slew Rate
    4 V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    OPERATIONAL AMPLIFIER
  • Common Mode Rejection Ratio
    60 dB
  • Input Offset Voltage (Vos)
    6mV
  • Gain Bandwidth Product
    12MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -1.25V
  • Unity Gain BW-Nom
    12000 kHz
  • Voltage Gain
    80dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.3μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    60dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.3μA
  • Height Seated (Max)
    1mm