  • NHQMM223B380T10
NHQMM223B380T10
advertisement
Manufacturer No:
NHQMM223B380T10
HK JDW NO:
58-NHQMM223B380T10
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
NHQMM223B380T10
Purchasing and Inquiry
NHQMM223B380T10 Overview
NHQMM223B380T10 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NHQ Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
22kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NHQMM223B380T10 Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors NHQMM223B380T10 NTC Thermistors applications.
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Temperature regulation and measurement
  • Liquid Crystal Display
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Refrigeration
  • Electronic Thermometers
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Electronic Thermometers
  • Mobile phones
Step5Bar-code shipping tag
NHQMM223B380T10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2017
  • Series
    NHQ
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    22kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    22k
  • B Value Tolerance
    ±5%
  • B25/85
    4100K
  • Height
    1mm
  • Length
    1.6mm