  • NHQM801B325T10
NHQM801B325T10
advertisement
Manufacturer No:
NHQM801B325T10
HK JDW NO:
58-NHQM801B325T10
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
NHQM801B325T10
Purchasing and Inquiry
NHQM801B325T10 Overview
NHQM801B325T10 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NHQ Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
800Ohm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
10% Tolerance
NHQM801B325T10 Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors NHQM801B325T10 NTC Thermistors applications.
  • Heating systems
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Refrigeration
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Temperature detection of battery cells
  • Compensation of pressure sensors
  • Automotive Electronics
  • Sensing and control in consumer and industrial applications
Step5Bar-code shipping tag
NHQM801B325T10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NHQ
  • Tolerance
    10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    800Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
    0805
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    800
  • B Value Tolerance
    ±5%
  • B25/85
    3250K
  • Height
    1.2mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm