  • NHN1.50BK100
NHN1.50BK100
advertisement
Manufacturer No:
NHN1.50BK100
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-NHN1.50BK100
Package:
Datasheet:
NHN1.50BK100
Description:
SLEEVING 1.5" X 100' BLACK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NHN1.50BK100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Material
    Polyamide Monofilament, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -60°C~150°C
  • Series
    Gorilla Sleeve®
  • Feature
    Chemical Resistant, Clean Cut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Sleeve
  • Color
    Black
  • Type Attributes
    Expandable
  • Abrasion Protection
    Abrasion and Cut Resistant
  • Liquid Protection
    Gasoline Resistant, Salt Water Resistant
  • Environmental Protection
    UV Resistant
  • Length
    100' 30.48m
  • Wall Thickness
    0.050 1.27mm
  • Diameter - Inside, Non-Expanded
    1.500 (38.10mm)
  • Diameter - Inside, Expanded
    1.750 (44.45mm)