  • NHD-2.7-12864UCY3
NHD-2.7-12864UCY3
advertisement
Manufacturer No:
NHD-2.7-12864UCY3
HK JDW NO:
566-NHD-2.7-12864UCY3
Package:
Datasheet:
NHD-2.7-12864UCY3
Description:
LCD OLED GRAPHIC 128 X 64 YLW
Step5Bar-code shipping tag
NHD-2.7-12864UCY3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Displays
  • Supply Voltage
    2.8V
  • Operating Supply Voltage
    3V
  • Interface
    Parallel, 8-Bit, SPI
  • Operating Supply Current
    175mA
  • Viewing Angle
    80 °
  • Display Type
    OLED - Passive Matrix
  • Overall Height
    47.5mm
  • Viewing Area
    66.00mm W x 33.00mm H
  • Backlight
    Without Backlight
  • Dot Pixels
    128 x 64
  • Background Color
    Black
  • Diagonal Screen Size
    2.7 68.58mm
  • Graphics Color
    Yellow
  • Dot Size
    0.45mm Wx0.45mm H
  • Overall Length
    82mm
  • Dot Pitch
    0.48mm Wx0.48mm H
  • Resolution (height)
    64 pixel
  • Resolution (width)
    128 pixel
  • Diagonal Size
    2.7 in
  • Brightness
    100 cd/m^2
  • Overall Depth
    3.5mm