  • NHD-1.27-12896ASC3
NHD-1.27-12896ASC3
advertisement
Manufacturer No:
NHD-1.27-12896ASC3
Manufacturer:
Newhaven Display Intl
HK JDW NO:
566-NHD-1.27-12896ASC3
Package:
Description:
1.27" SERIAL COLOR OLED
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NHD-1.27-12896ASC3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Color
    Blue, Green, Red
  • Interface
    SPI
  • Display Type
    OLED - Passive Matrix
  • Viewing Area
    26.71mm W x 20.28mm H
  • Backlight
    Without Backlight
  • Dot Pixels
    128 x 96
  • Background Color
    Black
  • Diagonal Screen Size
    1.27 32.26mm
  • Graphics Color
    Red, Green, Blue (RGB)
  • Dot Size
    0.14mm Wx0.19mm H
  • Dot Pitch
    0.20mm Wx0.20mm H