  • NGTG15N60S1EG
NGTG15N60S1EG
advertisement
Manufacturer No:
NGTG15N60S1EG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTG15N60S1EG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
NGTG15N60S1EG
Step5Bar-code shipping tag
NGTG15N60S1EG
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 16 hours ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.299997g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    117W
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    65 ns
  • Power - Max
    117W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    170 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    30A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.95V
  • Turn On Time
    93 ns
  • Test Condition
    400V, 15A, 22 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.7V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    440 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    88nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    65ns/170ns
  • Switching Energy
    550μJ (on), 350μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V
  • Height
    15.75mm
  • Length
    10.28mm
  • Width
    4.82mm