  • NGTB60N60SWG
NGTB60N60SWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB60N60SWG
HK JDW NO:
598-NGTB60N60SWG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB60N60SWG
Step5Bar-code shipping tag
NGTB60N60SWG
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    38.000013g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    298W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    Standard
  • Power - Max
    298W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    120A
  • Reverse Recovery Time
    76 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.6V
  • Test Condition
    400V, 60A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 60A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    173nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    240A
  • Td (on/off) @ 25°C
    87ns/180ns
  • Switching Energy
    1.41mJ (on), 600μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V
  • Height
    21.08mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.3mm