  • NGTB40N120SWG
NGTB40N120SWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB40N120SWG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NGTB40N120SWG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB40N120SWG
Description:
IGBT
Step5Bar-code shipping tag
NGTB40N120SWG
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Power - Max
    535W
  • Reverse Recovery Time
    240ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1.2V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Test Condition
    600V, 40A, 10Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Trench
  • Gate Charge
    313nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C