  • NGTB30N60IHLWG
NGTB30N60IHLWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB30N60IHLWG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NGTB30N60IHLWG
Datasheet:
NGTB30N60IHLWG
Description:
IGBT, 60A, 600V, N-CHANNEL
Step5Bar-code shipping tag
NGTB30N60IHLWG
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    TO-247
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Power - Max
    250W
  • Reverse Recovery Time
    400ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    60A
  • Test Condition
    400V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 30A
  • Gate Charge
    130nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C