  • NGTB30N120IHRWG
NGTB30N120IHRWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB30N120IHRWG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NGTB30N120IHRWG
Datasheet:
NGTB30N120IHRWG
Description:
1200V/30A RC IGBT FSII TO
Step5Bar-code shipping tag
NGTB30N120IHRWG
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
    TO-247
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Power - Max
    384W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1.2V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    60A
  • Test Condition
    600V, 30A, 10Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 30A
  • Gate Charge
    225nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C