  • NGTB20N120IHWG
NGTB20N120IHWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB20N120IHWG
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NGTB20N120IHWG
Datasheet:
NGTB20N120IHWG
Description:
IGBT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGTB20N120IHWG
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    341W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1.2V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    40A
  • Test Condition
    600V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.65V @ 15V, 20A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    150nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C