  • NGTB20N120IHWG
NGTB20N120IHWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB20N120IHWG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTB20N120IHWG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB20N120IHWG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGTB20N120IHWG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    341W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    341W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.65V
  • Max Collector Current
    40A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.2V
  • Test Condition
    600V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.65V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    395 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    150nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C
    -/170ns
  • Switching Energy
    480μJ (off)
  • Height
    21.4mm
  • Length
    16.25mm
  • Width
    5.3mm