  • NGTB15N120IHLWG
NGTB15N120IHLWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB15N120IHLWG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTB15N120IHLWG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB15N120IHLWG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGTB15N120IHLWG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    156W
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    250W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    156W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    30A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.8V
  • Test Condition
    600V, 15A, 15 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 15V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    440 ns
  • Gate Charge
    160nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    -/165ns
  • Switching Energy
    560μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V
  • Height
    21.08mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.3mm