  • NGD18N40CLBT4
NGD18N40CLBT4
advertisement
Manufacturer No:
NGD18N40CLBT4
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGD18N40CLBT4
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NGD18N40CLBT4
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGD18N40CLBT4
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Max Power Dissipation
    115W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    18A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NG*18N40CL
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE AND RESISTOR
  • Power Dissipation
    115W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Logic
  • Transistor Application
    AUTOMOTIVE IGNITION
  • Rise Time
    4.5ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.5V
  • Max Collector Current
    15A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    430V
  • Turn On Time
    5200 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 4V, 15A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    13000 ns
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    50A
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    18V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    1.9V
  • Fall Time-Max (tf)
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ