  • NDPL070N10BG
NDPL070N10BG
advertisement
Manufacturer No:
NDPL070N10BG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NDPL070N10BG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
NDPL070N10BG
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 10.8m Ω @ 35A, 15V ±20V 2010pF @ 50V 26nC @ 10V 100V TO-220-3
Quantity:
In Stock : 17745
Step5Bar-code shipping tag
NDPL070N10BG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Power Dissipation-Max
    2.1W Ta 72W Tc
  • Turn On Delay Time
    30 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    10.8m Ω @ 35A, 15V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 1mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2010pF @ 50V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    70A Ta
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    26nC @ 10V
  • Rise Time
    180ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    100V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V 15V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    40 ns
  • Turn-Off Delay Time
    55 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    70A
  • Threshold Voltage
    4V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V