  • NCV8800HDW33
NCV8800HDW33
advertisement
Manufacturer No:
NCV8800HDW33
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCV8800HDW33
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
NCV8800HDW33
Description:
16 Terminals 3.5V 16-Pin NCV8800 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 200kHz Tube 1A 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Quantity:
In Stock : 3025
Step5Bar-code shipping tag
NCV8800HDW33
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCV8800
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    3.5V
  • Input Voltage-Nom
    13.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT/VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    200kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm