  • NCV8703MX28TCG
NCV8703MX28TCG
advertisement
Manufacturer No:
NCV8703MX28TCG
HK JDW NO:
598-NCV8703MX28TCG
Package:
6-XFDFN
Datasheet:
NCV8703MX28TCG
Description:
Enable Fixed 0.5mm PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 6 6-XFDFN
Quantity:
In Stock : 17743
Step5Bar-code shipping tag
NCV8703MX28TCG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-XFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    20μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    20μA
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.18V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    310mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height
    400μm
  • Length
    1.5mm
  • Width
    1.5mm