  • NCV8674DS120R4G
NCV8674DS120R4G
advertisement
Manufacturer No:
NCV8674DS120R4G
HK JDW NO:
598-NCV8674DS120R4G
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm NCV8674 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 3 TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 15170
Purchasing and Inquiry
NCV8674DS120R4G Overview
This Voltage Regulator IC comes inTape & Reel (TR) packaging. Packaged in a TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB case, the battery regulator IC is protected from damage during shipment. There are 2 terminations on the gadget. The IC chip's output type is Fixed. This electronic component implements 1 regulators. The Linear Voltage Regulator's mounting type is Surface Mount. The IC Regulator is set to operate at -40°C~150°C degrees. This regulator's output function is configured to be Positive. There are totally 3 pins on this chip. To ensure prompt, sufficient performance, this part features 1 outputs in total. Its dropout voltage is 10 volts. The component's pin number remains 3. FYI, the basic part number for this IC regulator is NCV8674. This regulator IC is a typical Other Regulators. The way of packing the voltage regulator IC is TAPE AND REEL. It works in 350mA output current at mostIt operates in the 39μA Quiescent Current state. It is part of the Automotive, AEC-Q100 Series.
NCV8674DS120R4G Features
300mV dropout voltage
Other Regulators subtageroy
TAPE AND REEL method of packing
NCV8674DS120R4G Applications
There are a lot of ON Semiconductor
NCV8674DS120R4G Linear Voltage Regulators applications.
  • Home electric appliance
  • Battery-powered device
  • Communication device
  • Personal communication device
  • Portable telephone
  • Electronic notebook
  • Camera
  • Video equipment
  • CPU power supply
  • Switching regulator
Step5Bar-code shipping tag
NCV8674DS120R4G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    NCV8674
  • Pin Count
    3
  • Output Type
    Fixed
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Output Voltage
    12V
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    350mA
  • Input Bias Current
    31μA
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Min Input Voltage
    12.5V
  • Quiescent Current
    39μA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Configuration
    Positive
  • Output Voltage 1
    12V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Input Voltage Absolute-Max
    45V
  • Reference Voltage
    1.3V
  • Current - Quiescent (Iq)
    42μA
  • Min Current Limit
    350mA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • PSRR
    67dB (100Hz)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 350mA
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    3
  • Package / Case
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Technology
    BIPOLAR
  • Height Seated (Max)
    4.826mm