  • NCV84140DR2G
NCV84140DR2G
advertisement
Manufacturer No:
NCV84140DR2G
HK JDW NO:
598-NCV84140DR2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCV84140DR2G
Description:
N-Channel PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
NCV84140DR2G Overview
In the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, it is included.General Purpose is the switch type that it owns.It is best to set the temperature to -40°C~150°C TJ to ensure reliable operation.In this LED driver, there are no outputs available.Operation is based on Not Required supply voltage.A maximum output voltage of N-Channel volts has been specified.The lighting driver's maximum output is 16AV.It is part of the Automotive, AEC-Q100 series.
NCV84140DR2G Features
NCV84140DR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCV84140DR2G Power Switches ICs applications.
  • Hot Swap
  • Smart Phones, Feature Phones
  • PC Card Hot Swap
  • Smartphone and PDA
  • PDAs
  • Wireless Headsets
  • Wireless Modem Data Cards
  • USB3.1 Power Delivery
  • USB Power Distribution
  • USB Protection
Step5Bar-code shipping tag
NCV84140DR2G
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Interface
    On/Off
  • Current - Output (Max)
    16A
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Input Type
    CMOS
  • Switch Type
    General Purpose
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    4V~28V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Rds On (Typ)
    140m Ω