  • NCV612SQ27T1G
NCV612SQ27T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCV612SQ27T1G
HK JDW NO:
699-NCV612SQ27T1G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NCV612SQ27T1G
Description:
Enable Fixed PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 8638
Step5Bar-code shipping tag
NCV612SQ27T1G
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Supplier Device Package
    SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current - Supply (Max)
    90μA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.7V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.38V @ 100mA