  • NCV5500DT50RKG
NCV5500DT50RKG
advertisement
Manufacturer No:
NCV5500DT50RKG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCV5500DT50RKG
Package:
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
NCV5500DT50RKG
Description:
Enable Fixed Tin NCV5500 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 5 TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Quantity:
In Stock : 22163
Step5Bar-code shipping tag
NCV5500DT50RKG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    NCV5500
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G4
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2.9 %
  • Output Voltage 1
    5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    500μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 500mA
  • PSRR
    75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    230mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.23V
  • Min Output Voltage
    5V
  • Voltage Tolerance-Max
    4.9%
  • Min Current Limit
    500mA
  • Output Voltage Accuracy
    2.9 %
  • Height Seated (Max)
    2.38mm