  • NCR-50KR-52-27R
NCR-50KR-52-27R
advertisement
Manufacturer No:
NCR-50KR-52-27R
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-NCR-50KR-52-27R
Package:
Axial
Datasheet:
NCR-50KR-52-27R
Description:
FIXED RESISTOR, 27Ohm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NCR-50KR-52-27R
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NCR
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    0/ -500ppm/°C
  • Resistance
    27Ohm
  • Composition
    Carbon Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    350V
  • Lead Diameter
    0.55 mm