  • NCP663SQ25T1G
NCP663SQ25T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP663SQ25T1G
HK JDW NO:
598-NCP663SQ25T1G
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
NCP663SQ25T1G
Description:
Fixed NCP663 PMIC 4 SC-82A, SOT-343
Quantity:
In Stock : 2698
Step5Bar-code shipping tag
NCP663SQ25T1G
    Select All
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 100mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.3V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Input Bias Current
    2μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Length
    2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP663
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Quiescent Current
    6μA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    3.5V