  • NCP584HSN31T1G
NCP584HSN31T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP584HSN31T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP584HSN31T1G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
NCP584HSN31T1G
Description:
Enable Fixed Tin NCP584 PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 13405
Step5Bar-code shipping tag
NCP584HSN31T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 4 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP584
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.1V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    250mW
  • Quiescent Current
    70μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    3 %
  • Output Voltage 1
    3.1V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.4V
  • Protection Features
    Over Current
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 200mA
  • Dropout Voltage
    100mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.5V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Bias Current
    40μA
  • Output Voltage Accuracy
    3 %
  • Length
    2.9mm