  • NCP5662DS18R4G
NCP5662DS18R4G
advertisement
Manufacturer No:
NCP5662DS18R4G
HK JDW NO:
598-NCP5662DS18R4G
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
NCP5662DS18R4G
Description:
Enable Fixed NCP5662 PMIC 5 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 8027
Step5Bar-code shipping tag
NCP5662DS18R4G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Termination
    SMD/SMT
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP5662
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    2A
  • Max Supply Voltage
    9V
  • Min Supply Voltage
    2.8V
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Max Output Voltage
    1.8V
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    3mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 2A
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Reference Voltage
    900mV
  • Dropout Voltage
    1V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Nominal Output Voltage
    1.8V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    4.572mm
  • Length
    10.24mm
  • Width
    9.347mm