  • NCP5426SN13T1G
NCP5426SN13T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP5426SN13T1G
HK JDW NO:
598-NCP5426SN13T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP5426SN13T1G
Description:
Motor Drivers 5 1.3V V 3mm mm Other Regulators
Purchasing and Inquiry
NCP5426SN13T1G Overview
This package is designed to work with [0].Parts are packaged in SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5cases.The part should be mounted by Surface Mount.The component connected in Haptic Feedbackis compatible with it.The device is capable of supplying a voltage of 12V Max volts.This device operates at a temperature range of -40°C~125°C TJ.This part offers 5terminations.Its recommended mounting way is Surface Mount.The output current should be kept at 150mA for the part.Drivers controllers is based on the NCP5426 part number.5pins are available on the device.The Other Regulatorsseries contains it.There are a total of 1outputs available.In this case, the output voltage is maintained at 1.3V.
NCP5426SN13T1G Features
Applications : Haptic Feedback
base on NCP5426 number
designed with 1 outputs
NCP5426SN13T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP5426SN13T1G motor drivers applications.
  • Fog lamps
  • Footwell lighting
  • Horticultural lighting
  • Automotive exterior and interior lighting
  • A cross between entertainment
  • Industrial high-bay lights
  • Camcorders
  • LED bias
  • Large format LED backlighting
  • Charge pump circuits
Step5Bar-code shipping tag
NCP5426SN13T1G
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2006
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
    Tin (Sn)
  • Applications
    Haptic Feedback
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Technology
    Bipolar
  • Voltage - Supply
    12V Max
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP5426
  • Function
    Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    1.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Interface
    On/Off
  • Output Configuration
    High Side
  • Power Dissipation
    150mW
  • Current - Output
    150mA
  • Output Voltage 1
    1.3V
  • Min Input Voltage
    3.5V
  • Logic Function
    AND
  • Max Input Voltage
    12V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.7V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Length
    3mm