  • NCP511SN25T1
NCP511SN25T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP511SN25T1
HK JDW NO:
598-NCP511SN25T1
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP511SN25T1
Description:
Enable Fixed 0.95mm NCP511 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 18723
Step5Bar-code shipping tag
NCP511SN25T1
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP511
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    100μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    0V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 100mA
  • PSRR
    50dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    110mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.11V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Input Bias Current
    40μA
  • Length
    3mm