  • NCP502SQ33T1G
NCP502SQ33T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP502SQ33T1G
HK JDW NO:
699-NCP502SQ33T1G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NCP502SQ33T1G
Description:
Enable Fixed 0.65mm PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 15588
Step5Bar-code shipping tag
NCP502SQ33T1G
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    90μA
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Voltage - Input (Max)
    12V
    Positive
  • Current - Output
    80mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 80mA
  • PSRR
    55dB (1kHz)
  • Output Voltage1-Max
    3.399V
  • Length
    2mm