  • NCP502SQ25T1
NCP502SQ25T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP502SQ25T1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP502SQ25T1
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NCP502SQ25T1
Description:
Enable Fixed 0.65mm NCP502 PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 7800
Step5Bar-code shipping tag
NCP502SQ25T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP502
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    90μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    2.5V
    Positive
  • Current - Output
    80mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Input Voltage (Min)
    3.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 80mA
  • PSRR
    55dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    1V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Bias Current
    40μA
  • Length
    2mm