  • NCP500SQL27T1
NCP500SQL27T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP500SQL27T1
HK JDW NO:
699-NCP500SQL27T1
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP500SQL27T1
Description:
Enable Fixed PMIC 6-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 9536
Step5Bar-code shipping tag
NCP500SQL27T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-VDFN Exposed Pad
  • Supplier Device Package
    6-DFN (2x2.2)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Current - Supply (Max)
    300μA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.7V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.26V @ 150mA
  • PSRR
    62dB (1kHz)