  • NCP500SN28T1G
NCP500SN28T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP500SN28T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP500SN28T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP500SN28T1G
Description:
Enable Fixed NCP500 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 4015
Step5Bar-code shipping tag
NCP500SN28T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP500
  • Pin Count
    5
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    300μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    0V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 150mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    62dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    170mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.17V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Input Bias Current
    185μA
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm