  • NCP5006SNT1G
NCP5006SNT1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP5006SNT1G
HK JDW NO:
598-NCP5006SNT1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP5006SNT1G
Description:
Tin PMIC NCP5006 5 Pin 3.6V SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Purchasing and Inquiry
NCP5006SNT1G Overview
As a result of its SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 package, it helps to save board space on the board. 1 outputs are designed into LED drivers.It is possible to mount the led driver using Surface Mount.With high efficiency and reliable performance, it emerges as a DC DC Regulator.The led light driver is capable of operating at the operating temperature of -25°C~85°C TA.Backlight has considerable advantages.5 terminations are designed for its operation.A configuration of this chip is made up of 5 pins.A total of 1 segments have been created.Surface Mount is mounted on it.NCP5006 is the base part number for this LED driver.It is acceptable to operate with a supply voltage of 5.5V.The output voltage is 24V.5 pins are available on the device.It is also classified into Display Drivers according to its characteristics.This device requires a minimum input voltage of 2.7V.As a result, it runs at a minimal voltage of 2.7V in order to achieve the best efficiency.5.5V is the maximum value of supply current that can be used.You can supply 50mA current to the load.Ideally, the output voltage should not exceed 24V.
NCP5006SNT1G Features
Available in the SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 package
Operating temperature of -25°C~85°C TA
Supply voltage of 3.6V
NCP5006SNT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP5006SNT1G LED Driver ICs applications.
  • Architectural lighting
  • Gallery lighting
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
  • High-end retail lighting
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • Scanners and Handy Terminals
  • Dimmable LED for vehicle interiors
Step5Bar-code shipping tag
NCP5006SNT1G
  • Base Part Number
    NCP5006
  • Pin Count
    5
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90 %
  • Interface
    Serial
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Power Dissipation
    160mW
  • Output Current
    50mA
  • Max Output Voltage
    24V
  • Voltage - Output
    24V
  • Topology
    Step-Up (Boost)
  • Min Input Voltage
    2.7V
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Output Current per Channel
    50mA
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    PWM
  • Number of Segments
    1
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C TA
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    DC DC Regulator
  • Applications
    Backlight
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Max Power Dissipation
    160mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Supply Voltage
    3.6V