  • NCP4687DH25T1G
NCP4687DH25T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP4687DH25T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP4687DH25T1G
Package:
SOT-89-5/6
Datasheet:
NCP4687DH25T1G
Description:
Enable Fixed NCP4687 PMIC 5 SOT-89-5/6
Quantity:
In Stock : 16483
Step5Bar-code shipping tag
NCP4687DH25T1G
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 19 hours ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SOT-89-5/6
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    900mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    NCP4687
  • Pin Count
  • Voltage - Input (Max)
    5.25V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    900mW
  • Quiescent Current
    115μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    0.8 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.34V @ 500mA
  • PSRR
    75dB ~ 70dB (1kHz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    230mV
  • Output Voltage Accuracy
    0.8 %