  • NCP4629HDT120T5G
NCP4629HDT120T5G
advertisement
Manufacturer No:
NCP4629HDT120T5G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP4629HDT120T5G
Package:
TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Datasheet:
NCP4629HDT120T5G
Description:
Enable Fixed NCP4629 PMIC 5 TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
Quantity:
In Stock : 2645
Step5Bar-code shipping tag
NCP4629HDT120T5G
    Select All
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    TO-252-6, DPak (5 Leads + Tab)
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    900mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    NCP4629
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    1.9W
  • Quiescent Current
    130μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    12V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    4V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.155V @ 200mA
  • PSRR
    50dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    95mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.095V
  • Min Output Voltage
    12V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    10.2mm
  • Length
    6.3mm
  • Width
    2.5mm