NCP3901FCCT1G
NCP3901FCCT1G
598-NCP3901FCCT1G
28-UFBGA, WLCSP
N-Channel 0.4mm PMIC 5V 28-UFBGA, WLCSP
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
NCP3901FCCT1G Overview
Tape & Reel (TR) is the way it's packaged.It is included with the 28-UFBGA, WLCSP package as well.Mounting type Surface Mount is selected for the LED driving board.USB Switch is the switch type that it owns.The temperature should be set to -40°C~125°C TJ to ensure reliable functioning.The LED driver is equipped with 1 outputs.To operate, it needs a supply voltage of 0V~28V.It has a maximum output voltage of N-Channel volts.The lighting driver has Status Flag features.It contains 28 terminations.It has 1 functions.The maximum output of the LED driving board is 3AV.The supply voltage of 5V is conducive to high efficiency.The maximum supply voltage for this LED driver is 20V (Vsup).There is an analog input IC in this gadget, which is ANALOG CIRCUIT.With this LED driver, ALSO OPERATES AT VINA 0V MINIMUM AND 28V MAX can also be produced.
NCP3901FCCT1G Features
Supplied from 5V
Additional features like ALSO OPERATES AT VINA 0V MINIMUM AND 28V MAX
NCP3901FCCT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP3901FCCT1G Power Switches ICs applications.
- Storage Drives
- Gaming
- HDD, SSD
- Hot Swap
- Portable Devices
- Portable GPS Device
- USB Power Distribution
- Solid-State Drives
- HDD and SSD
- Mobile Communication Devices
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
NCP3901FCCT1G
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
ON Semiconductor598-FDC6324LSOT-23-6 Thin, TSOT-23-62-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FDC6326LSOT-23-6 Thin, TSOT-23-62-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NCV8402ASTT1GTO-261-4, TO-261AA2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NCP45560IMNTWG-H12-VFDFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FPF2700MX8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FPF2702MX8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare