  • NCP380LMU15AATBG
NCP380LMU15AATBG
advertisement
Manufacturer No:
NCP380LMU15AATBG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP380LMU15AATBG
Package:
6-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP380LMU15AATBG
Description:
P-Channel PMIC NCP380 6 Pin 5V 6-UDFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
NCP380LMU15AATBG Overview
It is packaged in the form of a Cut Tape (CT).There is a package for it in the 6-UDFN Exposed Pad package.The mounting type of the LED driver is Surface Mount.A General Purpose switch type is owned by it.In order to guarantee reliable performance, the temperature should be set to -40°C~85°C TA.The LED driver has 1 outputs.The LED driving board operates with a supply voltage of Not Required.A maximum output voltage of P-Channel volts can be obtained with this LED driver.It is equipped with Slew Rate Controlled, Status Flag features.This object belongs to the NCP380 family.As a result, there are 6 terminations.For operation, we use the 6 pins.It consists of 1 functions.As a result, the maximum output current is reduced to 2.1A in order to meet the operation requirements.It is possible to achieve a high level of efficiency with a supply voltage of 5V.The LED driving board is mounted in the way of Surface Mount.There are 6 pins in total on this board.It has 110mOhm resistance.In this case, the output current is set to 1.5A.In this case, a digital IC is used, which is POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT.A total of 1 channels are available for you to choose from.In order to achieve the best efficiency, the supply voltage should be set to 5.5V.A maximum input voltage of 5.5V volts can be applied to it.There is a minimum input voltage of 2.5V volts.We have available 2 inputs.
NCP380LMU15AATBG Features
Supplied from 5V
Resistance of 110mOhm
1 channels
NCP380LMU15AATBG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP380LMU15AATBG Power Switches ICs applications.
  • Set-Top Boxes
  • Hot Swap
  • Smart Phones, Feature Phones
  • Hot Swaps
  • USB Power Distribution
  • Handheld Devices
  • Notebook PC
  • Solid State Drivers
  • PDAs
  • Hot Swap
Step5Bar-code shipping tag
NCP380LMU15AATBG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-UDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Slew Rate Controlled, Status Flag
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    110mOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    830mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Current Rating
    1.5A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    NCP380
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    P-Channel
  • Max Output Current
    2.1A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Number of Channels
  • Interface
    On/Off
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Output Configuration
    High Side
  • Output Current
    1.5A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    4 ms
  • Switch Type
    General Purpose
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Number of Inputs
    2
  • Max Input Voltage
    5.5V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Turn-Off Delay Time
    3 ms
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    2.5V~5.5V
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), UVLO
  • Rds On (Typ)
    55m Ω
  • Height
    500μm
  • Length
    2mm
  • Width
    2mm