  • NCP3120MNTXG
NCP3120MNTXG
advertisement
Manufacturer No:
NCP3120MNTXG
HK JDW NO:
699-NCP3120MNTXG
Package:
32-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP3120MNTXG
Description:
32 Terminals 4.5V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 2 Outputs 200kHz~750kHz Tape & Reel (TR) 2A 32-VFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2135
Step5Bar-code shipping tag
NCP3120MNTXG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    2
  • Voltage - Input (Max)
    13.2V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    2A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.8V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    200kHz~750kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Voltage - Output (Max)
    11.88V
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm