  • NCP18WB333E03RB
NCP18WB333E03RB
advertisement
Manufacturer No:
NCP18WB333E03RB
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-NCP18WB333E03RB
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
NCP18WB333E03RB
Purchasing and Inquiry
NCP18WB333E03RB Overview
The package of NTC thermistors is Bulk. It is included in the 0603 (1608 Metric) package for convenience. As a result, NTC thermistors must have a resistance tolerance of ±3% in order to function correctly. Ensure reliable performance by setting the temperature of NTC thermistors to -40°C~125°C. Total number of terminations on these NTC thermometers is 2. NTC thermistors must have their 2 pins connected in order to function properly. There is the potential for the electronic component to absorb power dissipation of 0.1W. NTC thermistors have a maximum power dissipation of 100mW.
NCP18WB333E03RB Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
NCP18 Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
33kOhm Resistance
Rated Power Dissipation: 0.1W
Mounting Type: Surface Mount
3% Tolerance
NCP18WB333E03RB Applications
There are a lot of Murata Electronics NCP18WB333E03RB NTC Thermistors applications.
  • Air-conditioning systems
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Electronic Thermometers
  • Battery packs
  • CD players
  • LCD compensation
  • Liquid Crystal Display
  • Temperature regulation and measurement
  • Temperature compensation for ink-viscosity (Inkjet Printer)
Step5Bar-code shipping tag
NCP18WB333E03RB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    NCP18
  • Tolerance
    3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    33kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Power Rating
    100mW
  • Packing Method
    TAPE, PAPER
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Case Code (Imperial)
    0603
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Resistance Tolerance
    ±3%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    33k
  • B25/85
    4108K
  • Thermal Sensitivity Index
    4050 K
  • B25/50
  • Height
    800μm
  • Length
    1.6mm