  • NCP160AMX1825TBG
NCP160AMX1825TBG
advertisement
Manufacturer No:
NCP160AMX1825TBG
HK JDW NO:
598-NCP160AMX1825TBG
Package:
4-XDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP160AMX1825TBG
Description:
Enable Fixed 0.65mm PMIC 4-XDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 3786
Step5Bar-code shipping tag
NCP160AMX1825TBG
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N4
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Current - Output
    250mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.825V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.825V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Soft Start
  • Current - Quiescent (Iq)
    23μA
  • PSRR
    91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
  • Height Seated (Max)
    0.43mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    4-XDFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA