  • NCP1605BDR2G
NCP1605BDR2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1605BDR2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1605BDR2G
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCP1605BDR2G
Description:
1.27mm PMIC Soft-Skip? Series NCP1605 16 Pin 250kHz 16V 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
NCP1605BDR2G Overview
In a 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, it is available.It is packaged in a Tape & Reel (TR) way.Depending on the device, the mounting type will either be Surface Mount or C.The voltage supply of 10V~20V should be used to operate it.There is a setting on the device to operate at 0°C~125°C.Besides POWER FACTOR CONTROLLER, there are other types of IC in this part.The gadget comes with several 16 terminals.There is a current of 12mA during startup.This component retains the pin number at 16 even though the pin number has been changed.In terms of its best part, the device has a number of NCP1605.There are 16 pins in this board, which make up its sum.There is a sense in which it is a subclass of Switching Regulator or Controllers.With a frequency of 250kHz, it can continue to operate with good accuracy.Located on mount Surface Mount, it forms part of the mountain range.The component is always powered by a 16V volt supply.At most, it can operate at 7mA degrees Celsius.It is set to 3.5mA for the gadget's supply current.This is a Soft-Skip? Series product.
NCP1605BDR2G Features
NCP1605BDR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1605BDR2G PFC PMICs applications.
  • Car lighting
  • Telecom and datacom applications
  • Ethernet condition monitoring vibration sensor
  • Measurement and control euipment
  • High Speed/High Precision Data Converters
  • HMI (Human-Machine Interface)
  • Fans
  • CPU power supply
  • Embedded systems
  • eBike
Step5Bar-code shipping tag
NCP1605BDR2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2004
  • Series
    Soft-Skip™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
    550mW
  • Voltage - Supply
    10V~20V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    16V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    250kHz
  • Base Part Number
    NCP1605
  • Pin Count
  • Analog IC - Other Type
    POWER FACTOR CONTROLLER
  • Operating Supply Current
    3.5mA
  • Max Supply Current
    7mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Mode
    Critical Conduction (CRM), Discontinuous Conduction (DCM)
  • Current - Startup
    12mA
  • Height
    1.5mm
  • Length
    16mm
  • Width
    4mm