  • NCP1402SN19T1G
NCP1402SN19T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1402SN19T1G
HK JDW NO:
598-NCP1402SN19T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP1402SN19T1G
Description:
5 Terminals 0.8V 5-Pin NCP1402 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Up to 200kHz Tape & Reel (TR) 110mA Switch SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 3355
Step5Bar-code shipping tag
NCP1402SN19T1G
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1402
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    85 %
  • Output Voltage
    1.9V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    0.8V
  • Input Voltage-Nom
    6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Current - Output
    110mA Switch
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    Up to 200kHz
  • Input Voltage (Max)
    6V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE FREQUENCY MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Length
    3mm