  • NCP1400ASN27T1
NCP1400ASN27T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP1400ASN27T1
HK JDW NO:
699-NCP1400ASN27T1
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP1400ASN27T1
Description:
5 Terminals 0.8V DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 180kHz Tape & Reel (TR) 100mA Switch SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 16949
Step5Bar-code shipping tag
NCP1400ASN27T1
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Voltage - Input (Max)
    2.7V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    0.8V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA Switch
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Length
    3mm