  • NCP1400ASN25T1
NCP1400ASN25T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP1400ASN25T1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1400ASN25T1
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP1400ASN25T1
Description:
5 Terminals 0.8V NCP1400A DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 180kHz Tape & Reel (TR) 80mA Switch SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 48284
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NCP1400ASN25T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP1400A
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    0.8V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    80mA Switch
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    180kHz
  • Input Voltage (Max)
    5V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Length
    3mm